Archiwum lipiec 2019


Czy warto czytać tzw. "literaturę...
16 lipca 2019, 14:03

    Gdy nadchodzą wakacje, zaczyna się lato,  nabieram ochoty na książki lekkie, łatwe i przyjemne. W księgarniach i bibliotekach wybór tego typu literatury jest ogromny. Jak wśród tylu pozycji wybrać coś naprawdę ciekawego i niebanalnego? To naprawdę trudne. Ja nie raz sparzyłam sie, kierując się ładną okładką czy opisem wydawcy. Jednak ostatnio znalazłam dwie książki wyróżniające się przede wszystkim tym, że są naprawdę dobrze napisane. Oto one:

1. Agnieszka Litorowicz - Siegert "Olszany. Droga do domu"

Fabuła wydaje się banalna: dziewczyna porzucona przez narzeczonego wyjeżdża na prowincję do domu po dziadku. Na początku chce sprzedać willę i wrócić do swojego dawnego (wielkomiejskiego) życia, ale z czasem zaczyna jej się podobać życie w Olszanach. Oczywiście poznaje też nową miłość. A więc , jak widać, powtarza się pewien schemat widoczny w wielu innych książkach dla kobiet. A jednak, czyta się to naprawdę dobrze. Fabuła zawiera pewną tajemnicę, nie taką oczywistą do odgadnięcia. Bohaterowie są sympatyczni, nieschematyczni. Poza tym książka prezentuje optymistyczną wizję świata, w którym ważne są takie wartości jak: wiara, przyjaźń, rodzina.

 

Olszany. Droga do domu - Litorowicz-Siegert Agnieszka

2. Justyna Bednarek i Jagna Kaczanowska "Ogród Zuzanny" (3 tomy)

Dawno nie czytałam tak dobrej książki z kategorii literatury obyczajowej. Przymierzałam się do niej dość długo, bo pierwszy tom ukazał się już jakiś czas temu. Główną przyczyną był chyba mój brak zaufania do literackich duetów. A jednak efekt współpracy Autorek jest wspaniały. Udało im się stworzyć wspaniały, ciepły obraz świata, w którym chyba każda z nas chciałaby żyć. Akcja dzieje się w małym miasteczku, a bohaterowie to kilkoro mieszkańców: trzy przyjaciółki, lokalny ekolog, ksiądz, właściciel piekarkarni i inni. Łączą ich różne relacje: od sympatii do (czasem) niechęci. Ale mimo wszystko mogą na siebie liczyć, pomagają sobie i przede wszystkim - są razem, są dla siebie ważni. Poza tym - chociaż rzeczywistość jest lekko idealistyczna - to jednak w jakiś sposób także prawdziwa. Ludzkie problemy są prawdopodobne, charaktery - różnorodne (bohaterowie oprócz zalet mają także wady). Kolejną zaletą książki jest humor. Dawno tak się nie uśmiałam, czytając. 

 

Warto walczyć o miłość. Ogród Zuzanny. Tom 3  - Bednarek Justyna, Kaczanowska Jagna